Nie łatwo jest wybrać akumulatory do fotowoltaiki. Istnieje wiele rodzajów akumulatorów i każdy z nich ma swoje wady i zalety. Celem tego wpisu na blogu jest pomoc w podjęciu świadomej decyzji, który typ baterii będzie działał najlepiej w danej sytuacji. Porozmawiamy o różnych typach, ich zaletach i wadach, a także o kilku wskazówkach, które pomogą Ci znaleźć idealny model!

W artykule znajdują się informacje na temat:

Co to jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny (PV) jest urządzeniem, które przekształca energię światła słonecznego w energię elektryczną. Typowy system PV składa się z trzech elementów: paneli słonecznych, inwertera, oraz baterii akumulatorów. Panel słoneczny służy do przekształcania światła słonecznego, w prąd elektryczny (stały). Inwerter następnie przekształca prąd elektryczny ze stałego na zmienny, o parametrach zgodnych z urządzeniami wykorzystywanymi w gospodarstwie domowym. Baterie przechowują nadmiar energii elektrycznej, gdy jest jej pod dostatkiem i uwalniają ją w okresach niskiego nasłonecznienia lub wysokiego zużycia.

Jakie baterie do fotowoltaiki są dostępne na rynku?

Istnieje wiele różnych typów akumulatorów dla fotowoltaiki, np.:

    • Litowo-jonowe (Li Ion): Akumulatory litowo-jonowe stanowią większość ogniw stosowanych w dzisiejszych pojazdach i elektronice. Ich żywotność w odpowiednich warunkach jest na ogół dość długa; ponadto akumulatory te dobrze znoszą niepełne cykle ładowania i rozładowania.
    • Litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4):: baterie te charakteryzują się większą trwałością cykli ładowania i rozładowania oraz mniejszym samorozładowaniem niż inne baterie. Dzięki temu idealnie nadają się do zastosowań wymagających dużej mocy, takich jak systemy fotowoltaiczne, mikrokomputery i pojazdy elektryczne.
    • Akumulatory kwasowo-ołowiowe: cechują się dobrymi parametrami pracy, a przy zastosowaniu nowych technologii i korków rekombinacyjnych akumulatory łączą zalety akumulatorów VRLA (małe wymagania co do obsługi –uzupełnianie wody raz na kilka lat) z zaletami akumulatorów otwartych (większa odporność na głębokie rozładowania, większa ilość cykli. Ponadto cena akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest stosunkowo niska, co czyni je atrakcyjną opcją (ponadto podlegają recyklingowi praktycznie w 100% co czyni je dużo bardziej ekologicznymi w stosunku do akumulatorów na bazie litu.

Jak wybrać odpowiedni akumulator dla swoich potrzeb?

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, który typ akumulatora będzie idealny, dla Twoich potrzeb jest rozważenie następujących kwestii:

      • wymagania dotyczące mocy dla danego zastosowania;
      • budżet
      • ładowanie akumulatora – czy jest szansa, że akumulator będzie rozładowany przez dłuższy czas;
      • warunki środowiskowe (na przykład, zakres temperatur);
      • przewidywany okres eksploatacji.

Podsumowanie

Teraz gdy znasz już różne rodzaje baterii, ich zalety i wady, a także kilka wskazówek, jak znaleźć dobre dopasowanie do swojej sytuacji, podjęcie świadomej decyzji powinno być łatwiejsze.